E-KPSS HABERLERİ

EKPSS 2017 TERCİHLERİ HAKKINDA ÖNEMLİ BİLGİLER

Engelli Haklarım EKPSS

Bilindiği gibi EKPSS 2017 (2016/2) tercihleri başladı. Tercihler 21 Temmuz gece 23.59 da bitecektir. Tercihler ve atanma sonrasına ilişkin en çok merak edilen soruların cevapları şu şekilde:

 1. Geçen yıl tercih yapanlar için; tercihleriniz sadece o döneme ait idi. Bu hafta yeniden tercih yapmanız gerekir.
 2. Tercih yapmak için ÖSYM sayfanıza şifreniz ile giriş yapıp tercihlerinizi yapın ve mutlaka onaylayın.
 3. Tercih son gün ve saatine dek onayladığınız tercihlerde değişiklik yapabilirsiniz.
 4. EKPSS ye 2016 yılında katılmayanlar ya da kura için başvuru yapmayanlar bu dönemde tercih yapamazlar.
 5. EKPSS 2014 yılı sınav sonuç ve kura başvuruları geçersizdir.
 6. Sınava hangi öğretim düzeyinde girmişseniz tercihlerinizi bu öğrenim düzeyine göre yapacaksınız. Dolayısıyla lise düzeyinde sınava girmiş biri kişi, bu yıl ön lisans mezunu olsa da tercihlerini sadece lise düzeyinde yapacaktır.
 7. Öğreniminin alt düzeyinden tercih yapıp yapamayacağına ilişkin sorular için şunu belirtmeliyim: Örneğin; lisans düzeyinden sınava girmiş bir kişi ön lisans veya lise düzeyinden tercih yapamaz. Yayınlanan klavuzu, yoğun çalışmalarım nedeniyle okumadım. Aksi bir durum var ise klavuzu esas alınız.
 8. Tercihlerinizi nasıl yapacağınızla ilgili kimseye yardım edemiyoruz. Zihinsel yetersizliği olan kişiler için ise aileleri bu konuda yeterli olmak durumundadır. Dershanelerden ya da yardım edebileceğini açıklayan derneklerden bu konuda destek alabilirsiniz. Birçok dernek üyelerine bu desteği veriyor. Dernek üyeliğiniz yok ise bu konuda yapılabilecek bir şey yok ne yazık ki.
 9. Halen kamuda memur olarak çalışanların tercih yapma işleminden sonra atanmaları halinde atandıkları kurumlara geçişleri için kurum değişikliği talebinde bulunmaları gerekir. Şu an çalıştıkları kurum geçiş izni vermezse yeni atandıkları yere gitmek için gerekirse hukuki süreç başlatmak zorunda kalacaklarını bilmeleri gerekir.
 10. Halen işçi olanların atanmaları halinde işlerinden istifa etmeleri yeterli olacaktır. Bu nedenle istifa tek taraflı sözleşme feshi olacağından kıdem tazminatı alınamayacağı da bilinmelidir. İş veren kendi isteği doğrultusunda ödeme yapmaz ise elbette.
 11. Atanan kişilerin “çalışabilir”ibareli rapor almaları gerekmektedir.
 12. Süreli yani 2 ya da 1 yıllık raporla sınava giren ya da kuraya başvuranların atandıkları atandıklarında kuruma verecekleri raporda engel oranı %40 ın altına düşerse kurum atamayı onaylamayacaktır.
 13. Tercih yaparken mutlaka istenen şartların iyice okunup buna göre tercih yapılması gerekir. Aksi halde atandığınız kurum atanmayı onaylamayabilir.
 14. Atandığınız yere başlamadan yaşadığınız ilde göreve başlamanızla ilgili bir uygulama yoktur. Eğer kurumların bu yönde bir açıklaması yok ise, atandığınız yerde göreve başlamanız zorunludur. Sonrasında adaylık sürecinde yine kurumun özel bir uygulaması yok ise atama isteyemeyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Herkese kolaylıklar diler ve şimdiden hayırlı sonuçlar olmasını temenni ederiz.

Ayşe SaRı
SAHİMSEN Engelliler Komisyon Başkanı

Yorum Yap