SİZDEN GELENLER

Ötv indirimli araç sahibi bir kişi 5 yıl süre dolduktan sonra elindeki aracını satmadan yeniden ötv indirimli araç alabilir mi?

ötv indirimli araç

“Engelli aracına sahip bir kişi 5 yıl süre dolduktan sonra elindeki aracını satmadan yeniden ötv indirimli araç alabilir”
Ben bu durumda bir kaç soru yöneltmek isterim;

1- Elimizde olan araç (5 yılı dolmuş ötv indirimli ve mtv muafiyetli) yine aynı şekilde engelli aracı olarak mı değerlendirilmektedir? Yani yine mtv muafiyeti devam edecek mi?

CEVAP: Beş yılını doldurmuş araç siz istemedikçe normal plakaya çevrilmez yine tüm haklar (5 yılı dolmuş ötv indirimli ve mtv muafiyetli) devam eder. beş yıl dolduktan sonra hiç bir şey yapmanıza gerek yok.

2- Yeni alınan araç yine ötv muafiyetiyle satın alınması durumunda mtv muafiyeti devam edecek mi? Yani aynı anda iki araçta mtv den muaf olacak mı?

CEVAP: Aynı anda iki araçta ötv indirimi ve mtv muafiyeti kullanamazsınız. Yeni araç almak isteyenler için üç durum söz konusu;

a) Aracı normal plakaya çevirir ve senelik mtv taksitlerini ödersiniz.

b) Aracı normal plakaya çevirir sonra normal araç plakalı olarak satabilirsiniz.

c) Aracı Engelliden engelliye satabilirsiniz.

Bu üç durumun birini yaparsanız yeni indirimli araç alabilirsiniz.

3- Yeni bir ötv indirimli araç almak için  son alınan aracın satın alındığı tarihten 5 sene sonrasına kadar sürecek mi?

CEVAP: Aynen dediğiniz gibi Yeni bir ötv indirim hakkı son alınan aracın satın alındığı tarihten 5 sene sonrasına kadardır. Ama yukarıda belirttiğim durumları yapmalısınız.

4- Bu şekilde her 5 senede bir ötv indirimli araç hakkımız olacak mı?

Evet araç aldığımız tarihten itibaren 5 senede bir defa bu haklar (ötv indirimli ve mtv muafiyeti) vardır.

Sonuç olarak;

Engelli aracına sahip bir kişi 5 yıl süre dolduktan sonra elindeki aracını satmadan yeniden ötv indirimli araç alabilmesi için, Engelli Aracını normal plakaya çevirmeli, bu şekilde aracını satmadan yeni ÖTV ve MTV den muaf araç alabilir, bu durumda senelik mtv taksitlerini ödemesi gerekir ve artık o aracı normal plakalı ve aparatsız olduğu için kendisi kullanamaz.

Saygılar sunarım.

Engelli Hakları Web Sitesi

3 Comments

 • Bu guzide bilgilendirmenizden dolayı şükranlarımı sunuyorum. Kaldı ki bu denli açık-anlaşılır-yalın bir dil kullanmanız ve daha da önemlisi sonuç kısmındaki kısa özet icin teşekkürler.
  Görevinizde muvaffakiyetler diliyorum.

 • Merhaba ,

  26.06.2012 tarihinde % 90 engelli raporu olan babamın üzerine ötv indirimli bir araç satın aldık.
  5 yıllık süre 26.06.2017 tarihinde doluyor.Biz vergi dairesi ile görüştük ama vergi dairesi bize 01.01.2018 de alabilirsiniz diyor.O tarihe kadar da satamazsınız diyor.
  Ancak başka bir vergi dairesi de 5 yılın dolduğu gün itibariyle aracı normal plakaya çevirip yeni bir araç alabilirsiniz diyor.
  Acaba uygulamada keyfiyet mi söz konusu , sizin konuyla ilgili görüşünüz nedir ?
  18,04,2015 tarihli ötv uygulama tebliği ; istisnadan yararlandığı tarihten itibaren ( ay bazında ) beş yıl geçecek diyor.
  04,05,2016 tarihli değişiklik tebliği ile ; ay bazında ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır diyor.
  Vergi dairesi bunu , yılı tamamlayacak olarak yorumluyor yani bir başka deyişle ay bazında ibaresini yıl bazında algılıyor.
  Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler…

Yorum Yap